Tania Książka – Teściowe w tarapatach Aleka Rogozińskiego może być drugą książką z serii. Chociaż nie przeczytamy pierwszej części, nie zauważymy żadnych niedociągnięć. Od czasu do czasu pojawią się delikatne odniesienia do pierwszego tomu, ale są to książki niezależne od siebie.

Co jest niepowtarzalnego w tej książce?

Atmosfera jest ekskluzywna i niepowtarzalna. Pióro autorskie jest dość lekkie i przyjemne. W dzisiejszych czasach jest wiele odniesień do kultury i świata, co sprawia wrażenie, że bohaterowie mieszkają obok nas na tętniącej życiem ulicy. Humor jest tak nienagannie wyważony, że nie ma tu przesady, co działa na plus. W kilku sytuacjach autor odwołuje się do współczesnej i niezwykle aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w naszym kraju, kpiąc z głównych (banalnych) gustów dźwiękowych czy literackich. Trudny humor eksponuje zastany nastrój społeczny, prezentując silne antagonizmy, a ponadto pokazuje typ aktualny w stosunku do przeciętnego obywatela.

Kim są bohaterki książki?

Kazimiera i Maja organizują swój wyjazd na odpoczynek do świętokrzyskiego. Okazuje się jednak, że Kazimiera planuje sprawdzić miejsca kultu religijnego, a Maja marzy o momentach w SPA. Panie nie spodziewały się jednakże, iż ich droga przybędzie inny obrót i wpadną w kłopoty. Jak na to zareagują te dwie dziewczyny? Czy będą w stanie współdziałać, aby móc pokonać zło, które ich czeka?

Na czym opiera się humor w tej książce?

Wokół nietypowych numerów, obie bohaterki książki ”Teściowe w tarapatach” to krzyczący stereotyp. Z jednej strony mamy kobietę religijną, który słucha tylko właściwego radia św. Jadwigi, który nienawidzi tylko tego, co nowe i nowe, druga pani to kolorowy, wiekowy ptak, który chciałby być bardziej elegancki niż cały Paryż. Antagoniści rywalizują zabawnymi kwestiami, ich dialogi opierają się na efekcie komedii tak niepowtarzalnym, że wciągnie to każdego czytelnika. Ponadto, obie wpadają w piramidalną plątaninę zbiegów akcji z całym tajemniczym morderstwem w tle. Wszystko to w folderze turystycznym Województwa Świętokrzyskiego.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

Będziemy tutaj bez wątpienia płakać ze śmiechu z pierwszych stron. Wszystko się nam tutaj bardzo spodoba i nie zawiedziemy się. Styl również został utrzymany na wysokim poziomie. To komedia prawnicza inna niż wszystkie. Najlepsza pozycja na długie zimowe wieczory. A jeśli nie masz jeszcze prezentu dla swojej ukochanej mamy, wiesz, co można je dać na urodziny lud imieniny.

Ludzie - obraz utworzony przez Racool_studio - pl.freepik.com

Zuzanna